מהנדס אלקטרוניקה

מהנדס אלקטרוניקה נדרש בכל מקום בו פועל, מיוצר, מתוחזק או נדרש מכשיר, מכונה או מערכת שיש בהם מנגנון הפעלה אלקטרוני. כן – כמעט כל מפעל, תעשייה או ענף ייצור עונים על ההגדרה הזו, וזו הסיבה שמהנדסים אלו מבוקשים מאוד במשק. מפעל שמעוניין לבנות קו ייצור ממוחשב, יעסיק מומחה בהנדסת אלקטרוניקה כדי לתכנן ולהוציא לפועל את בניית קו הייצור.

גם מפעל שמייצר מוצרים אלקטרוניים צריך מהנדס אלקטרוניקה כדי לתכנן את המוצר. וכמובן שמעבדות שונות שמכינות רכיבים אלקטרוניים, יחפשו אחר אותו המומחה. תפקידם של מהנדסי האלקטרוניקה הוא רחב ונחלק למספר אפשרויות, אך לכל אחת מהם קיימת דרישה גבוהה.

מיהו מהנדס אלקטרוניקה?

מהנדס אלקטרוניקה הוא מי שסיים תואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה או הנדסת חשמל עם התמחות באלקטרוניקה. בחלק ממסלולי הלימוד ההתמחות באלקטרוניקה כתת תחום יכולה להתבצע גם תחת תחומי לימוד אחרים כמו הנדסת מכונות או מחשבים.

במסגרת עבודתו, מהנדס אלקטרוניקה יכול לעבוד בתחומים רבים, ביניהם: וריפיקציה, העברה מפיתוח לייצור, הנדסת פרויקט, הנדסת פיתוח, בקרה ועוד. העבודה נעשית בענפים ותעשיות רבים: ענף התקשורת והסלולר, מעבדות, פיתוח כרטיסים אלקטרוניים כחלק מרכיבים של מוצרים, עיבוד תמונה, בקרת מערכות (אבטחה ומיגון), מערכות אלקטרואופטיות, בניית מערכות תוכנה וחומרה אלקטרוניות ותחומים אחרים. הגדרת המשרה משתנה בהתאם לסוג ההתמחות ולמאפייני התפקיד.

תחומי התמחות של מהנדסי אלקטרוניקה

תחומי ההתמחות של מהנדס אלקטרוניקה נקבעים במהלך הלימודים לתואר הראשון. התחומים בהם ניתן להתמחות הם: VLSI (מעגלים משולבים אנלוגיים וספרתיים), בקרה, מחשבים, רשתות תקשורת, תאורה, עיבוד אותות ואף ניתן ללמוד הנדסת אלקטרוניקה עם התמחות בחשמל. ישנם אזורים בהם תתי ההתמחויות האלה חופפות זו לזו אך בתפקיד הראשון כל קורס שנלמד במהלך התואר הופך להיות משמעותי.

כל מוסד לימודים פותח מדי שנה מסלולי התמחות אך לא ניתן למצוא את כל המסלולים הנ"ל בכל המוסדות. מאחר וסוג המומחיות חשוב בניתוב הקריירה של מהנדס אלקטרוניקה, מומלץ לכל המהנדסים לעתיד ולכל מי שמתעניינים בלימודים, להקדיש מחשבה על בחירת התחום בו מעוניינים להעמיק וכן בחירת מוסד הלימודים, בהתאם לסוגי המסלולים המוצעים בו.

למה כדאי להיות מהנדס אלקטרוניקה?

מהנדס אלקטרוניקה הוא תחום שנושק לתעשיות הפופולאריות, הרווחיות והמשגשגות ביותר במשק: החל ממערכות בקרה של ציוד לוחמה, דרך מכשירים רפואיים ועד מוצרים פופולאריים כגון טלפונים סלולריים וכרטיסי תוכנה וחומרה. מכאן שהמהנדס בעבודתו חווה לא רק סיפוק מקצועי ועניין אלא גם ודאות תעסוקתית ויציבות כלכלית שמספקות המשכורות הנוחות.

מאחר והעבודה מתבצעת במגוון רחב של תעשיות ואפיוני משרה, יכול כל אחד למצוא משרה בתנאים שמתאימים לו: מי שמחפש ראש שקט יכול לעבוד במעבדה, מי שאוהב את הסביבה האנושית יעבוד כחלק מצוות, מי שרוצה להוביל יעבוד בתפקיד ניהולי והאנליטיים יעבדו בתפקידי פיתוח. כך שלהגדרה אחת – מהנדס אלקטרוניקה – יש הרבה מאוד אפשרויות בפועל.