לימודי הנדסאי אלקטרוניקה

הבנת המהות של לימודי הנדסאי אלקטרוניקה, נעוצה בהבחנה מקדימה בין מהנדס להנדסאי.

מהנדס הוא זה שלימודיו נפרשו על פני ארבע שנים. במהלך לימודים אלו נחשף הסטודנט ללימודי הנדסה לידע תיאורטי רב במקצועות המדעים, המתמטיקה וההנדסה. לימודים אלו כוללים גם הכשרה מעשית ומזכים את המסיימים בתעודת מהנדס. לאחר ארבע שנות לימוד יכול המהנדס להתחיל ולעסוק במקצוע.

הנדסאי אלקטרוניקה, לעומת זאת, בעל פרישת לימודים שונה – של שנתיים (ברוב התוכניות). לימודים אלו מעשירים את הידע התיאורטי שלו והמקצועי. ההבדל העיקרי הוא בדגש, בלימודי הנדסאי אלקטרוניקה, המושם על ההכשרה במקצועית. למעשה ההנדסאי יכול להתחיל ולהשתלב בארגונים שונים בתעשייה לאחר זמן יחסית קצר של שתי שנות לימוד.

חשוב לציין כי לעיתים מאייש ההנדסאי תפקידים שיכלו באותה מידה להיות מאוישים על ידי מהנדסים ובמקרים רבים כישוריו המקצועיים לא נופלים מאלו של המהנדס.

הבדל נוסף בין הנדסאי אלקטרוניקה למהנדס טמון באפשרויות הקידום בעבודה ולימודי ההמשך באקדמיה. הנדסאי, לעומת המהנדס, נדרש להשלמות לימודיות כאלה ואחרות על מנת ללמוד תואר שני ואף להמשיך ללימודי דוקטורט. בנוסף, אופציות הקידום בעבודה למשרות בכירות וניהוליות נוחות יותר ומגוונות יותר לבעלי תואר מהנדס אלקטרוניקה.

תנאי קבלה

מגוון מוסדות לימוד ברחבי הארץ מציעים לימודי הנדסאי אלקטרוניקה. באופן המזכיר תוכניות אחרות, גם תנאי הקבלה לתוכניות אלה עשויים להיות שונים בין המוסדות. כך ייתכן ומכללה אחת יכולה לדרוש תעודת בגרות מלאה או חלקית (במקצועות מסוימים כגון מתמטיקה), בעוד מכללה אחרת תאפשר גם קבלת מועמדים מעל גיל 35 ומעלה שהינם בעלי 12 שנות לימוד.

ברוב המקרים קבלה יכולה להתאפשר גם לבוגרי מכינות קדם אקדמיות או לבוגרי מכינות טכנולוגיות להנדסאים.

מבנה הלימודים

הסטודנט ללימודי הנדסאי אלקטרוניקה לומד קורסים שונים ביניהם קורסים במקצועות המדעים, המחשוב, המתמטיקה וההנדסה. בנוסף חלק מן הקורסים נערכים במעבדות.

מרכיב נוסף במבנה תוכנית הלימודים הינו בחירת תחום התמחות. תחום זה הוא תחום בו מרחיב הסטודנט את ידיעותיו באופן מעמיק ביותר. לרוב יידרש הסטודנט לקראת סיום הלימודים לבצע פרויקט הנדסי בתחום זה.

דוגמאות לתחומי התמחות בלימודי הנדסאי אלקטרוניקה:

  • לימודי אלקטרוניקה להנדסאים – התמחות בתקשורת.
  • לימודי אלקטרוניקה להנדסאים – התמחות בתקשורת נתונים.
  • לימודי אלקטרוניקה להנדסאים – התמחות במחשבים.

מומלץ לערוך השוואה בין מוסדות הלימוד השונים על מנת למצוא את התוכנית המתאימה ביותר לכל מועמד.

משך הלימודים

רוב תוכניות הלימוד, המוצעות ללימודי הנדסאי אלקטרוניקה במוסדות הלימוד השונים, נפרשות על פני שתי שנות לימוד. לימודים אלו נחשבים לימודים במסלול יום ויכילו שני סמסטרים בשנה (סה"כ ארבע סמסטרים במהלך כל התוכנית).

אופציה נוספת הינה פריסה של הלימודים במתכונת לימודי ערב למשך שלוש שנות לימוד. לימודים אלו יכללו גם הם שני סמסטרים בשנה (סה"כ שישה סמסטרים במהלך כל התוכנית).