עבודה בהנדסת אלקטרוניקה

עבודה בהנדסת אלקטרוניקה מספקת ראש שקט לשנים ארוכות. לא בגלל שזוהי עבודה משעממת – להיפך: העבודה מעניינת ויכולה להיות מגוונת מאוד למי שרוצה בכך. אלא שהודאות בכל מה שקשור לקביעות, לדרישה שקיימת לתחום זה במשק, לכיווני ההתפתחות והצמיחה הצפויים – כל אלו מבטיחים שהעבודה תוכל בקלות להפוך לקריירה שתתן סיפוק אישי, אפשרויות קידום והתרחבות ויציבות תעסוקתית וכלכלית.

מהסיבות האלו, רבים הם הפונים ללימודי הנדסת אלקטרוניקה – מי ללימודי מהנדסים (תואר ראשון) ומי ללימודי הנדסאים (לימודי תעודה). ההבדלים בין שני אלו קשורים למאפייני התפקיד, תנאי העבודה וכמובן, לשכר.

עבודה למהנדסי אלקטרוניקה

עבודה בהנדסת אלקטרוניקה למהנדסים כוללת תפקידי הובלה של תהליכים וכן תפקידי פיתוח, תכנון, בקרה ואנליזה כוללת. כמו כן, מהנדסים עובדים כיועצים עצמאיים שמספקים שירותים של ניתוח, הערכה תפקודית, ייעוץ וייעול.

בתחום האלקטרוניקה, מהנדסים מיישמים את התפקידים הללו בכל מה שקשור במוצרים ורכיבים אלקטרוניים, סביבות עבודה שפועלות בפיקוח או בשילוב של מערכות אלקטרוניות, וכן בתהליכי פיתוח ותהליכי ייצור של מוצרים, מכשירים, התקנים, תוכנות, מערכות ורכיבים אלקטרוניים. אפשרויות העבודה למהנדסים קשורות בתחילת דרכם לתת-ההתמחות אותה בחרו במהלך הלימודים. מאוחר יותר האפשרויות מתרחבות בהתאם לניסיון, ותק וכישורים מיוחדים.

עבודה להנדסאי אלקטרוניקה

עבודה בהנדסת אלקטרוניקה להנדסאים היא עבודה שקשורה יותר לשטח, לתהליכי הפיתוח שנגזרים מהאבטיפוס ולשלבי המוצר מרגע הבדיקה הסופית שלו והלאה. משרות רבות מוצעות בתחומי התקשורת, הסלולר, האינטרנט, הרדיו והלווין. התפקידים בהם יכולים לעסוק הנדסאי אלקטרוניקה הם למשל בדיקות תוכנה, בדיקות סופיות של מוצרים, טכנאות, תמיכה טכנית, פיקוח על מערכות בקרה, ניהול פרויקט, ניהול מחלקת אלקטרוניקה בתהליך ייצור, ניהול קו ייצור ותפקידים נוספים.

הנדסאים משתלבים גם במחלקות פיתוח של מוצרים בתפקידי בקרה, הערכה ופיתוח. חלק מהמשרות מבוצעות במעבדות הפיתוח, השירות, התיקון או באזורי התפעול והייצור בעוד אחרות מתבצעות בשטח, באזורים ובמקומות בהם מפוזרים המכשירים עצמם.

שכר מהנדס מול הנדסאי

מהנדס אלקטרוניקה שמוצא עבודה בהנדסת אלקטרוניקה מרוויח בין 8 ל-15 אלף בשנות עבודתו הראשונות– תלוי בתחום ובסוג התפקיד בו הוא מועסק. אחרי 4 שנות ניסיון, השכר עובר את ה-15 אלף בדרך כלל ומגיע עד 20 אלף. ככל שנצבר יותר ותק, ניסיון וכישורי ניהול ואנליזה, ניתן להתקדם בתפקידים ולהגיע לעמדות בכירות, בהן השכר עובר את ה-25 אלף לחודש.

הנדסאי אלקטרוניקה מתחיל בשכר של כ-5.5 עד 6 אלף ₪ חודשיים. השכר מוכפל פי שלוש וארבע כעבור עשר שנים (כלומר היום, הנדסאי שיש מאחוריו 10 שנות ניסיון מרוויח בין 15 ל-20 אלף) . זהו השכר הממוצע להנדסאים בכלל, בשקלול של תחומי ההנדסה כולם.